![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/cover-2.jpg)
Am plecat dimineața spre Porumbacu, împreună cu Cosmina, Miha, Timo și Mara. După zece kilometri de forestier am parcat mașina la carieră și ne-am continuat drumul pe jos, pe cărarea ce urcă la cabana Negoiu, „trași” de Mara care făcea ture în sus și-n jos, vrând parcă să ne spună din priviri: hai, nu veniți odată?
Nu ne place înghesuiala, dar în ciuda „exodului” provocat de pandemia de coronavirus, ne-am propus să facem o ieșire de o zi în zona Negoiu
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083787.jpg)
La cabană era plin de lume. Am făcut un mic popas, cât să ne tragem sufletul, apoi am plecat mai departe pe traseul spre creastă.
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083794.jpg)
Câinele nostru viteaz deschidea drumul, însă la primul podeț s-a oprit neîndrăznind să pășească pe grilajul metalic. Poate nu i-a plăcut hăul ce se vedea dedesubt, sau poate grilajul metalic îi intra printre degete, cert este că peste toate podețele a trebuit s-o cărăm în brațe.
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083798.jpg)
Traseul era destul de animat, fără ca acest lucru să devină totuși deranjant (se vede că lumea a rămas să-și facă concediul în țară).
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083801.jpg)
Am făcut un popas mai lung la baza cascadei, apoi am urcat până în căldarea superioară, la 2000m. Nu ne-am propus să urcăm pe vârf ci am păstrat ritmul pentru o tură de plăcere.
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083814.jpg)
După ce ne-am luat porția de panoramare, ne-am urnit cu greu să facem cale întoarsă. Soarele se lăsa spre orizont și în preajma cabanei se ridicau câteva corturi cu veselia specifică celor ce au lăsat grijile la șosea 😉
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083826.jpg)
Odată cu seara am coborât la drumul forestier pe care am mărșăluit 2-3km până la mașină. Dacă dimineața Mara băga ture înainte și înapoi, acum se limita doar să ne urmeze la mică distanță.
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083841.jpg)
A urmat drumul forestier la lumina farurilor și întoarcerea la Sibiu. Una peste alta a fost o zi faină, cu atât mai mult cu cât n-am mai simțit demult aerul de altitudine.
![](https://www.proexpedition.org/wp-content/uploads/2020/08/P8083843.jpg)
Niciun an, fără Făgăraș 🙂
Din păcate au fost mulți ani fără Făgăraș…